Prawna ochrona kredytobiorcy w przypadku kredytów gotówkowych
Kredyt gotówkowy to powszechne zadłużenie w czasach kryzysu gospodarczego, a jednocześnie narzędzie bardzo dobrze zabezpieczone pod kątem prawnym. Ochrona kredytobiorcy to można powiedzieć jeden z priorytetów ustawodawcy. Jak wygląda prawna ochrona kredytobiorcy w praktyce i czym faktycznie ryzykujesz podczas spłaty zobowiązania konsumpcyjnego?
Pełna informacja o całkowitym koszcie kredytu
Ustawa zakłada przekazywanie kredytobiorcy informacji o całkowitych kosztach kredytu określonych najczęściej wskaźnikiem RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Co ciekawe to wskaźnik powszechny, a zatem wykorzystywany powszechnie przez multimedialne porównywarki. Narzędzia online wyciągają RRSO z regulaminów banków i stanowią doskonałą opcję do szybkiego wytypowania najlepszego kredytu gotówkowego. Czym jest całkowity koszt kredytu? To absolutnie wszystkie koszty ponoszone przez konsumenta (kredytobiorcę) dotyczące konkretnej umowy. Najczęściej do kosztów zalicza się prowizje, podatki, marżę banku, odsetki, ubezpieczenia, jeżeli występują. W całkowitego kosztu kredytu wyklucza się natomiast koszty notarialne, ale te najczęściej występują przy znacznie większych zobowiązaniach.
Możliwość wyjścia z umowy kredytowej
Konsument otrzymuje, zgodnie z ustawą 14 dni na wyjście z umowy kredytowej, bez podawania przyczyny. Nie jest nawet istotne, czy umowa wiąże się z klauzulami niedozwolonymi, czy innymi dziwnymi praktykami. Jeżeli się rozmyślisz masz 14 dni na odejście od decyzji. Jeżeli nie widzisz w umowie formularza odstąpienia wystarczy zgłosić się do instytucji pożyczkowej o udostępnienie i dopiero od otrzymania formularza naliczasz termin rozwiązania. A zatem ten naturalnie się wydłuża w przypadku zaniedbań banku. To rzadko spotykane, natomiast ustawa przewiduje nawet ten czynnik.
Restrukturyzacja kredytu
Banki wprowadzają podstawowe techniki restrukturyzacyjne do kredytów gotówkowych, chociażby wakacje kredytowe, podpisanie aneksu, podpisanie weksla in blanco, jeżeli konsument nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej. To bardzo dobra informacja, ponieważ nawet kilka miesięcy bez spłaty rat to ratunek dla budżetu domowego.
Niskie stopy procentowe
Akurat niskie stopy procentowe to już opcja wychodząca nieco szerzej, natomiast zapewnia minimalne raty i większą dostępność zadłużenia konsumpcyjnego, szczególnie w kryzysowych czasach.
Czy taka ochrona przy kredycie gotówkowym wystarczy?
Kredyt gotówkowy jest bezpieczny, wysoko dostępny, prosty w analizie ze względu na powszechność wskaźnika RRSO, zabezpieczony ustawą o kredycie konsumenckim.