Na szczęście żyjemy w czasach, w których rynek usług bankowych jest na tyle obszerny, że każdy, niezależnie od potrzeb, wymagań czy możliwości, powinien znaleźć coś dla siebie. Niezwykle istotna jest tutaj rozwaga oraz zdrowy rozsądek - na początku należy przyjrzeć się ofertom możliwie jak największej liczby placówek i rozważyć, która najbardziej będzie sprzyjała naszym wymaganiom w zakresie kwoty i oprocentowania, ale także której będziemy mogli sprostać jeśli chodzi o nasze możliwości. Warto tutaj wspomnieć o pewnych wymaganiach, które stawiają praktycznie wszystkie banki, które w jakikolwiek sposób liczą się na rynku. Przede wszystkim, zanim weźmiemy kredyt, musimy upewnić się, że posiadamy coś, co nazywa się zdolnością kredytową. Znaczy to, że mamy stałe źródło dochodu potwierdzone umową o pracę. Ów dochód powinien wystarczyć na pokrycie comiesięcznej, uprzednio ustalonej kwoty, ale powinno zostać z niego, po zapłaceniu raty kredytu, także coś “na życie”. Nie musimy się tu jednak przejmować, że gdy nasze dochody nie są przesadnie wysokie, na pewno nie otrzymamy kredytu - bank dopasuje wszystko do naszych możliwości i przedstawi ofertę, w której comiesięczne zobowiązania będą nieco mniejsze i nie obciążą budżetu tak, byśmy nie mieli za co żyć.

Kolejnym wymaganiem, które stawiają przed nami banki, jest nasza historia kredytowa. Przy ubieganiu się o kredyt musimy się upewnić, że jest względnie czysta i wszystkie należności i zobowiązania, które podejmowaliśmy kiedyś, spłacaliśmy w terminie i nie mieliśmy problemów z tym, że nie płaciliśmy rat kredytu oraz nie mieliśmy na głowie komornika w związku z kredytem czy pożyczką. Jeśli nasza historia kredytowa jest bez skazy, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że bank przystanie na nasz wniosek i przyzna nam pewną sumę pieniędzy na nasze potrzeby czy marzenia.

Rozwaga i rozsądek są najważniejsze w procesie ubiegania się o kredyt. Warto przemyśleć decyzję, bowiem należy pamiętać, że może być to zobowiązanie nawet na dziesiątki lat - a więc może być znaczną częścią naszego życia oraz znacznym obciążeniem naszego budżetu domowego. Przed podjęciem decyzji należy upewnić się, że sprostamy wszelkim warunkom kredytu oraz że nie będzie on w sposób znaczący negatywnie wpływał na nasze życie. Bierzmy pod uwagę zarówno kwotę kredytu, jak i kwotę oprocentowania - ta może bowiem, przy niedokładnym zapoznaniu się z umową, być naprawdę uciążliwą kwestią. Ważna jest także liczba rat, na jaką chcemy rozbić tę sumę - tutaj warto wiedzieć, że im dłuższy kredyt, tym większe jest oprocentowanie.