Co daje nam konsolidacja? Jeśli spłacamy kilka zobowiązań, to ich konsolidacja, czyli połączenie, ułatwi nam zarządzanie domowym budżetem. Poza tym rata kredytu konsolidacyjnego może być niższa niż suma rat naszych wcześniejszych zobowiązań. Jest to możliwe dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać, że dłuższy okres kredytowania wiążę się z koniecznością zapłacenia większych odsetek. Jednak w sytuacji, gdy dosięgły nas problemy finansowe i przewidujemy, że możemy mieć problem ze spłatą wszystkich rat, konsolidacja może okazać się najlepszym wyjściem. Z decyzją o kredycie konsolidacyjnym nie można czekać do ostatniej chwili, kiedy już zalegamy ze spłatą zobowiązań. Dla banku ważna jest zdolność kredytowa klienta i to właśnie będzie sprawdzał w pierwszej kolejności.

Na co bank zwraca uwagę? Procedury są podobne jak w przypadku innych kredytów bankowych. Na pewno bank przeanalizuje naszą sytuację finansową i prześledzi historię kredytową. Wszystkie te dane są zawarte w Biurze Informacji Kredytowej do którego danych ma dostęp każdy bank. W ten sposób bank dowie się o wszystkich naszych zobowiązaniach, ich wysokości, w jakich bankach jesteśmy zadłużeni i ile pozostało jeszcze do spłaty. Poza tym najprawdopodobniej będziemy musieli dostarczyć do banku zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta osobistego, a także wszystkie posiadane umowy kredytowe.

Na co kredytobiorca musi zwrócić uwagę? Przede wszystkim warto porównać kilka ofert z różnych banków, aby wybrać tą najkorzystniejszą dla siebie. Można tutaj skorzystać z porównywarek, które znajdziemy w internecie. W ten sposób zyskamy więcej wiedzy i będziemy mogli wybrać do którego banku udać się w pierwszej kolejności. Jeśli otrzymamy już oferty od banków to zwróćmy szczególną uwagę na wysokość raty po konsolidacji, całkowitą kwotę którą będziemy musieli spłacić i wymagane zabezpieczenie.